Veri Depolama ve Yedekleme

İşletmenizde meydana gelebilecek, depolama alanlarındaki donanımsal arızalar ve yazılımlar sorunların önüne geçebilmek için yapınıza uygun yedekleme ve depolama çözümleri sunuyoruz. Veri depolama hizmeti sunucularınız üzerinde yer alan verilerin belirlenen periyodlarda ve istenilen şekilde otomatik olarak yedeklenmesi işlemidir. PY BİLİŞİM’nin sağladığı bu hizmette hız ve performans gereksinimleriniz, verilerinizin güvenliği ve işletim sistemleriniz arasındaki uyumluluk göz önünde bulundurularak verileriniz depolanmaktadır.

Bilgisayar teknolojilerinin gelişmesi ve bilgisayar kullanımının artması nedeni ile gerek iş gerekse kişisel verilerimizin dijital ortamlarda saklanması ihtiyacını ortaya çıkartmıştır. İhtiyaç duyulan bu verileri saklamak istediğimizde karşımıza üç çözüm çıkmaktadır.

 

https://www.yeninesilbilisim.com/upload/hizmetler/das.pngDAS (Direct Attached Storage) çözümleri

Bu ürünlerin başlıca dezavantajı başka sunucular tarafından paylaşılamaması, başka bir sunucuya aktarılmak istendiğinde yapılan bağlantıların sökülerek diğer sunucuya transfer edilmesi gerekliliğidir. Bu çözümü sunan ürünler sadece bir sunucuya bağlanabilir. Bunları sistemlerimize takılı ekstra disk üniteleri olarak görebiliriz. Bu ürünler sunucularımıza SCSI veya SAS Controllerlar aracılığı ile bağlanırlar.

 

https://www.yeninesilbilisim.com/upload/hizmetler/nas.jpg

NAS (Network Attached Storage) çözümleri

Bu sunucular bazı dosya iletişim protokollerinin bir veya bir kaç tanesini bir arada bulundurabilirler. NFS ve CIFS protokolleri bunların başlıcalarıdır. Ayrıca bu sunuculara yüklenmiş olan işletim sistemleri diğer işletim sistemlerine göre daha etkin bir I/O yönetimi sağlamaktadırlar. Bu ürünlere ek kapasite kazandırmak amacı ile SCSI veya SAS controllerlar aracılığı ile DAS üniteleri takılabileceği Fiber Channel Host Bus Adapter’ler aracılığı ile aşağıda anlatacağımız SAN cihazlarına bağlanabilirler. Bu ürünler networkümüze bağladığımız ve üzerlerinde özel olarak tasarlanmış patentli işletim sistemlerinin bulunduğu dosya sunucularıdır.

 

https://www.yeninesilbilisim.com/upload/hizmetler/qnapnas.jpg

 

 

 

https://www.yeninesilbilisim.com/upload/hizmetler/san.pngSAN (Storage Area Network) çözümleri

Sunucularımız bu çözümü sunan ürünlere Fiber Channel ve iSCSI teknolojilerini kullanarak bağlanabilirler. Fiber Channel teknolojisi storage ünitesinin yanı sıra fiber SAN switch ve Host Bus Adater adı verilen ve sunucularımız ile switch arasındaki bağlantıyı sağlayan ek donanımlara ihtiyaç duymaktadır. iSCSI çözümünde ise mevcut var olan networkümüz kullanılabilmektedir. SAN ürünlerinde her iki teknolojinin de kullanıldığı ürünler olduğu gibi sadece fiber channel veya iSCSI teknoljilerini kullanan ürünler de bulunmaktadır.

 

 

 

Veri Depolama Çözümlerinin Faydaları

 

ilgilenebileceğiniz diğer hizmetlerimiz

En İyi Hizmet İçin Birlikte Çalışıyoruz .

Çözüm Ortaklarımız

EN YENİ TEKNOLOJİLERLE

DÜNYA STANDARTLARINDA ÇÖZÜMLER